Continents & Cities - en to ja translation catalogue (457 entries)

en: Vincennes
ja: ヴァンセンヌ

en: Winamac
ja: ウィナマク

en: Inuvik
ja: イヌヴィック

en: Iqaluit
ja: イカルイト

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Juneau
ja: ジュノー

en: Kentucky
ja: ケンタッキー

en: Louisville
ja: ルイビル

en: Monticello
ja: モンティチェロ

en: Knox IN
ja: インディアナ州ノックス

en: La Paz
ja: ラパス

en: Lima
ja: リマ

en: Los Angeles
ja: ロサンゼルス

en: Maceio
ja: マセイオ

en: Managua
ja: マナグア

en: Manaus
ja: マナウス

en: Marigot
ja: マリゴ

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Mazatlan
ja: マサトラン

en: Menominee
ja: メノミニー

en: Merida
ja: メリダ

en: Mexico City
ja: メキシコシティ

en: Miquelon
ja: ミクロン

en: Moncton
ja: モンクトン

en: Monterrey
ja: モンテレー

en: Montevideo
ja: モンテビデオ

en: Montreal
ja: モントリオール

en: Montserrat
ja: モントセラート

en: Nassau
ja: ナッソー

en: New York
ja: ニューヨーク

en: Nipigon
ja: ニピゴン

en: Nome
ja: ノーム

en: Noronha
ja: ローニャ

en: North Dakota
ja: ノースダコタ

en: Center
ja: センター

en: New Salem
ja: ニューセーラム

en: Panama
ja: パナマ

en: Pangnirtung
ja: パンニルトゥング

en: Paramaribo
ja: パラマリボ

en: Phoenix
ja: フェニックス

en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

en: Port of Spain
ja: ポートオブスペイン

en: Porto Acre
ja: ポルトアクレ

en: Porto Velho
ja: ポルトベーリョ

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Rainy River
ja: レイニーリバー

en: Rankin Inlet
ja: ランキンインレット

en: Recife
ja: レシフェ

en: Regina
ja: レジャイナ

en: Resolute
ja: レゾリュート

en: Rio Branco
ja: リオ・ブランコ

en: Rosario
ja: ロサリオ

en: Santiago
ja: サンティアゴ

en: Santo Domingo
ja: サントドミンゴ

en: Sao Paulo
ja: サンパウロ

en: Scoresbysund
ja: スコルズビスーン

en: Shiprock
ja: シップロック

en: St Barthelemy
ja: サン・バルテルミー

en: St Johns
ja: セントジョーンズ

en: St Kitts
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: St Lucia
ja: セントルシア

en: St Thomas
ja: セントトーマス

en: St Vincent
ja: セントビンセント

en: Swift Current
ja: スウィフトカレント

en: Tegucigalpa
ja: テグシガルパ

en: Thule
ja: チューレ

en: Thunder Bay
ja: サンダーベイ

en: Tijuana
ja: ティフアナ

en: Toronto
ja: トロント

en: Tortola
ja: トルトラ

en: Vancouver
ja: バンクーバー

en: Virgin
ja: ヴァージン

en: Whitehorse
ja: ホワイトホース

en: Winnipeg
ja: ウィニペグ

en: Yakutat
ja: ヤクタト

en: Yellowknife
ja: イエローナイフ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Casey
ja: ケーシー

en: Davis
ja: デイビス

en: DumontDUrville
ja: デュモンデュルビル

en: Mawson
ja: モーソン

en: McMurdo
ja: マクマード

en: Palmer
ja: パーマー

en: Rothera
ja: ロゼラ

en: South Pole
ja: 南極点

en: Syowa
ja: 昭和基地

en: Vostok
ja: ボストーク

en: Arctic
ja: 北極

en: Longyearbyen
ja: ロングイェールビーン

en: Asia
ja: アジア

en: Aden
ja: アデン

en: Almaty
ja: アルマトイ

en: Amman
ja: アンマン

en: Anadyr
ja: アナディリ

en: Aqtau
ja: アクタウ

en: Aqtobe
ja: アクトベ

en: Ashgabat
ja: アシガバート

en: Ashkhabad
ja: アシガバート

en: Baghdad
ja: バグダード

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Baku
ja: バクー

en: Bangkok
ja: バンコク

en: Beirut
ja: ベイルート

en: Bishkek
ja: ビシュケク

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Calcutta
ja: カルカッタ

en: Choibalsan
ja: チョイバルサン

en: Chongqing
ja: 重慶

en: Chungking
ja: 重慶

en: Colombo
ja: コロンボ

en: Dacca
ja: ダッカ

en: Damascus
ja: ダマスカス

en: Dhaka
ja: ダッカ

en: Dili
ja: ディリ

en: Dubai
ja: ドバイ

en: Dushanbe
ja: ドゥシャンベ

en: Gaza
ja: ガザ

en: Harbin
ja: ハルビン

en: Ho Chi Minh
ja: ホーチミン

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hovd
ja: ホブド

en: Irkutsk
ja: イルクーツク

en: Istanbul
ja: イスタンブル

en: Jakarta
ja: ジャカルタ

en: Jayapura
ja: ジャヤプラ

en: Jerusalem
ja: エルサレム

en: Kabul
ja: カブール

en: Kamchatka
ja: カムチャッカ

en: Karachi
ja: カラチ

en: Kashgar
ja: カシュガル

en: Katmandu
ja: カトマンズ

en: Kolkata
ja: コルカタ

en: Krasnoyarsk
ja: クラスノヤルスク

en: Kuala Lumpur
ja: クアラルンプール

en: Kuching
ja: クチン

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Macao
ja: マカオ

en: Macau
ja: マカオ

en: Magadan
ja: マガダン

en: Makassar
ja: マカッサル

en: Manila
ja: マニラ

en: Muscat
ja: マスカット

en: Nicosia
ja: ニコジーア

en: Novosibirsk
ja: ノヴォシビルスク

en: Omsk
ja: オムスク

en: Oral
ja: オラル

en: Phnom Penh
ja: プノンペン

en: Pontianak
ja: ポンティアナック

en: Pyongyang
ja: 平壌

en: Qatar
ja: カタール

en: Qyzylorda
ja: クズロルダ

en: Rangoon
ja: ヤンゴン

en: Riyadh
ja: リヤド

en: Saigon
ja: サイゴン

en: Sakhalin
ja: サハリン

en: Samarkand
ja: サマルカンド

en: Seoul
ja: ソウル

en: Shanghai
ja: 上海

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Taipei
ja: 台北

en: Tashkent
ja: タシュケント

en: Tbilisi
ja: トビリシ

en: Tehran
ja: テヘラン

en: Tel Aviv
ja: テルアビブ

en: Thimbu
ja: ティンプー

en: Thimphu
ja: ティンプー

en: Tokyo
ja: 東京

en: Ujung Pandang
ja: マカッサル (ウジュン・パンダン)

en: Ulaanbaatar
ja: ウランバートル

en: Ulan Bator
ja: ウランバートル

en: Urumqi
ja: ウルムチ

en: Vientiane
ja: ヴィエンチャン

en: Vladivostok
ja: ウラジオストク

en: Yakutsk
ja: ヤクーツク

en: Yekaterinburg
ja: エカテリンブルク

en: Yerevan
ja: エレバン

en: Atlantic
ja: 大西洋

en: Azores
ja: アゾレス諸島

en: Bermuda
ja: バミューダ島

en: Canary
ja: カナリア諸島

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Faeroe
ja: フェロー諸島

en: Faroe
ja: フェロー諸島

en: Jan Mayen
ja: ヤンマイエン

en: Madeira
ja: マデイラ諸島

en: Reykjavik
ja: レイキャビク

en: South Georgia
ja: サウスジョージア

en: St Helena
ja: セントヘレナ

en: Stanley
ja: スタンレー

en: Australia
ja: オーストラリア

en: ACT
ja: オーストラリア首都特別地域 (ACT)

en: Adelaide
ja: アデレード

en: Brisbane
ja: ブリスベン

en: Broken Hill
ja: ブロークンヒル

en: Canberra
ja: キャンベラ

en: Currie
ja: カリー

en: Darwin
ja: ダーウィン

en: Eucla
ja: ユークラ

en: Hobart
ja: ホバート

en: LHI
ja: ロードハウ島

en: Lindeman
ja: リンデマン

en: Lord Howe
ja: ロードハウ島

en: Melbourne
ja: メルボルン

en: North
ja: 北部

en: NSW
ja: ニューサウスウェールズ

en: Perth
ja: パース

en: Queensland
ja: クイーンズランド

en: South
ja: 南部

en: Sydney
ja: シドニー

en: Tasmania
ja: タスマニア

en: Victoria
ja: ビクトリア

en: West
ja: 西ヨーロッパ夏時間 (WEST)

en: Yancowinna
ja: ヤンコウィナ

en: Etc
ja: その他

en: GMT
ja: グリニッジ標準時 (GMT)

en: Greenwich
ja: グリニッジ

en: Universal
ja: ユニバーサル

en: UTC
ja: 協定世界時 (UTC)

en: Zulu
ja: ズールー

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Amsterdam
ja: アムステルダム

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Athens
ja: アテネ

en: Belfast
ja: ベルファスト

en: Belgrade
ja: ベオグラード

en: Berlin
ja: ベルリン

en: Bratislava
ja: ブラチスラヴァ

en: Brussels
ja: ブリュッセル

en: Bucharest
ja: ブカレスト

en: Budapest
ja: ブダペスト

en: Chisinau
ja: キシナウ

en: Copenhagen
ja: コペンハーゲン

en: Dublin
ja: ダブリン

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Helsinki
ja: ヘルシンキ

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Jersey
ja: ジャージー島

en: Kaliningrad
ja: カリーニングラード

en: Kiev
ja: キエフ

en: Lisbon
ja: リスボン

en: Ljubljana
ja: リュブリャナ

en: London
ja: ロンドン

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madrid
ja: マドリード

en: Malta
ja: マルタ

en: Mariehamn
ja: マリエハムン

en: Minsk
ja: ミンスク

en: Monaco
ja: モナコ

en: Moscow
ja: モスクワ

en: Oslo
ja: オスロ

en: Paris
ja: パリ

en: Podgorica
ja: ポドゴリツァ

en: Prague
ja: プラハ

en: Riga
ja: リガ

en: Rome
ja: ローマ

en: Samara
ja: サマラ

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sarajevo
ja: サラエヴォ

en: Simferopol
ja: シンフェロポリ

en: Skopje
ja: スコピエ

en: Sofia
ja: ソフィア

en: Stockholm
ja: ストックホルム

en: Tallinn
ja: タリン

en: Tirane
ja: ティラナ

en: Tiraspol
ja: ティラスポリ

en: Uzhgorod
ja: ウージュホロド

en: Vaduz
ja: ファドゥーツ

en: Vatican
ja: バチカン

en: Vienna
ja: ウィーン

en: Vilnius
ja: ビリニュス

en: Volgograd
ja: ヴォルゴグラード

en: Warsaw
ja: ワルシャワ

en: Zagreb
ja: ザグレブ

en: Zaporozhye
ja: ザポロージェ

en: Zurich
ja: チューリッヒ

en: Indian
ja: インド

en: Antananarivo
ja: アンタナナリボ

en: Chagos
ja: チャゴス諸島

en: Christmas
ja: クリスマス島

en: Cocos
ja: ココス諸島

en: Comoro
ja: コモロ

en: Kerguelen
ja: ケルゲレン諸島

en: Mahe
ja: マヘ

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Pacific
ja: 太平洋

en: Apia
ja: アピア

en: Auckland
ja: オークランド

en: Chatham
ja: チャタム

en: Easter
ja: イースター島

en: Efate
ja: エファテ島

en: Enderbury
ja: エンダーベリー

en: Fakaofo
ja: ファカオフォ

en: Fiji
ja: フィジー

en: Funafuti
ja: フナフティ

en: Galapagos
ja: ガラパゴス諸島

en: Gambier
ja: ガンビア

en: Guadalcanal
ja: ガタルカナル島

en: Guam
ja: グアム

en: Honolulu
ja: ホノルル

en: Johnston
ja: ジョンストン島

en: Kiritimati
ja: キリスィマスィ

en: Kosrae
ja: コスラエ

en: Kwajalein
ja: クェゼリン

en: Majuro
ja: マジュロ

en: Marquesas
ja: マルキーズ諸島

en: Midway
ja: ミッドウェー諸島

en: Nauru
ja: ナウル

en: Niue
ja: ニウエ

en: Norfolk
ja: ノーフォーク

en: Noumea
ja: ヌメア

en: Pago Pago
ja: パゴパゴ

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Ponape
ja: ポンペイ島

en: Port Moresby
ja: ポートモレスビー

en: Rarotonga
ja: ラロトンガ

en: Saipan
ja: サイパン

en: Samoa
ja: サモア

en: Tahiti
ja: タヒチ

en: Tarawa
ja: タラワ

en: Tongatapu
ja: トンガタプ

en: Truk
ja: チューク諸島

en: Wake
ja: ウェーク島

en: Wallis
ja: ヴァレー

en: Yap
ja: ヤップ

en: Palau
ja: パラウ

en: Africa
ja: アフリカ

en: Abidjan
ja: アビジャン

en: Accra
ja: アクラ

en: Addis Ababa
ja: アディスアベバ

en: Algiers
ja: アルジェー

en: Asmara
ja: アスマラ

en: Asmera
ja: アスメラ

en: Bamako
ja: バマコ

en: Bangui
ja: バンギ

en: Banjul
ja: バンジュール

en: Bissau
ja: ビサウ

en: Blantyre
ja: ブランタイヤ

en: Brazzaville
ja: ブラザヴィル

en: Bujumbura
ja: ブジュンブラ

en: Cairo
ja: カイロ

en: Casablanca
ja: カサブランカ

en: Ceuta
ja: セウタ

en: Conakry
ja: コナクリ

en: Dakar
ja: ダカール

en: Dar es Salaam
ja: ダルエスサラーム

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Douala
ja: ドゥアラ

en: El Aaiun
ja: アイウン

en: Freetown
ja: フリータウン

en: Gaborone
ja: ハボローネ

en: Harare
ja: ハラレ

en: Johannesburg
ja: ヨハネスブルク

en: Kampala
ja: カンパラ

en: Khartoum
ja: ハルツーム

en: Kigali
ja: キガリ

en: Kinshasa
ja: キンシャサ

en: Lagos
ja: ラゴス

en: Libreville
ja: リーブルビル

en: Lome
ja: ロメ

en: Luanda
ja: ルワンダ

en: Lubumbashi
ja: ルブンバシ

en: Lusaka
ja: ルサカ

en: Malabo
ja: マラボ

en: Maputo
ja: マプト

en: Maseru
ja: マセル

en: Mbabane
ja: ムババーネ

en: Mogadishu
ja: モガディシュ

en: Monrovia
ja: モンロビア

en: Nairobi
ja: ナイロビ

en: Ndjamena
ja: ンジャメナ

en: Niamey
ja: ニアメ

en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

en: Ouagadougou
ja: ワガドゥグー

en: Porto-Novo
ja: ポルトノボ

en: Sao Tome
ja: サントメ

en: Timbuktu
ja: トンブクトゥ

en: Tripoli
ja: トリポリ

en: Tunis
ja: チュニス

en: Windhoek
ja: ウィントフック

en: America
ja: アメリカ大陸

en: Adak
ja: アダック

en: Anchorage
ja: アンカレッジ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antigua
ja: アンティグア

en: Araguaina
ja: アラグアイナ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

en: Catamarca
ja: カタマルカ

en: ComodRivadavia
ja: コモドリバダビア

en: Cordoba
ja: コルドバ

en: Jujuy
ja: フフイ

en: La Rioja
ja: ラ・リオハ

en: Mendoza
ja: メンドーサ

en: Rio Gallegos
ja: リオガジェゴス

en: San Juan
ja: サンフアン

en: San Luis
ja: サンルイス

en: Tucuman
ja: トゥクマン

en: Ushuaia
ja: ウスアイア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Asuncion
ja: アスンシオン

en: Atikokan
ja: アティコカン

en: Atka
ja: アトカ島

en: Bahia
ja: バイーア

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belem
ja: ベレン

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Blanc-Sablon
ja: ブラン・サブロン

en: Boa Vista
ja: ボア・ヴィスタ

en: Bogota
ja: ボゴタ

en: Boise
ja: ボイシ

en: Cambridge Bay
ja: ケンブリッジベイ

en: Campo Grande
ja: カンポ・グランデ

en: Cancun
ja: カンクン

en: Caracas
ja: カラカス

en: Cayenne
ja: カイエンヌ

en: Cayman
ja: ケイマン諸島

en: Chicago
ja: シカゴ

en: Chihuahua
ja: チワワ

en: Coral Harbour
ja: コーラルハーバー

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cuiaba
ja: クイアバ

en: Curacao
ja: キュラソー

en: Danmarkshavn
ja: ダンマークシャウン

en: Dawson
ja: ドーソン

en: Dawson Creek
ja: ドーソン・クリーク

en: Denver
ja: デンバー

en: Detroit
ja: デトロイト

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Edmonton
ja: エドモントン

en: Eirunepe
ja: エイルネペ

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Ensenada
ja: エンセナダ

en: Fort Wayne
ja: フォートウェイン

en: Fortaleza
ja: フォルタレザ

en: Glace Bay
ja: グレースベイ

en: Godthab
ja: ヌーク (ゴットホープ)

en: Goose Bay
ja: グースベイ

en: Grand Turk
ja: グランドターク

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guayaquil
ja: グアヤキル

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Halifax
ja: ハリファックス

en: Havana
ja: ハバナ

en: Hermosillo
ja: エルモシージョ

en: Indiana
ja: インディアナ

en: Indianapolis
ja: インディアナポリス

en: Knox
ja: ノックス

en: Marengo
ja: マレンゴ

en: Petersburg
ja: ピーターズバーグ

en: Tell City
ja: テル・シティ

en: Vevay
ja: ベベイ
